2022 National Show Winners

Judge: Lynn Benedict   Consultant: Jeremy Lesniak

Junior Does:     Senior Does:   Total Judged:

Harrisburg, PA  - June 25 - July 1, 2022

GRAND CHAMPION

MOSS-RIDGE RHEM'S JACARDI

EXHIBITOR: MOSS-RIDGE

BREEDER: TRACEY JONES

 
RESERVE GRAND CHAMPION

JOHEAS-ACRES HIGH ROLLER 18*M

EXHIBITOR: JOHEAS-ACRES

BREEDER: HEATHER ARTS

 
JUNIOR CHAMPION

SPINNING SPIDER S CASIOPEIA

EXHIBITOR: SPINNING SPIDER

BREEDER: CULLEN OWEN

 
RESERVE JUNIOR CHAMPION

PRAIRIE RIDGE RGNR APHELION

EXHIBITOR: PRAIRIE RIDGE

BREEDER: LAKAYLA VINCENT

All photos used with permission of the owners.

BEST UDDER: MOSS-RIDGE RHEM'S JACARDI - MOSS RIDGE
RESERVE BEST UDDER: JOHEAS-ACRES HIGH ROLLER - JOHEAS ACRES

DAIRY HERD: JOHEAS ACRES
BEST 3 SENIOR DOES: JOHEAS ACRES
SENIOR GET OF SIRE: LEGENDAIRY RHS RHEMBRANDT - MOSS-RIDGE
PRODUCE OF DAM: THE TWEEDY'S LUNA - PETRINA BUCHHEIT
DAM AND DAUGHTER: KBARC LR JADEITE - HEATWAVE TOGGS
JUNIOR GET OF SIRE: K BAR C KLE MALACHITE - HEATWAVE TOGGS
BEST 3 JUNIOR DOES:  PRAIRIE RIDGE

PREMIER EXHIBITOR OF BREED: JOHEAS ACRES
PREMIER BREEDER OF BREED: GEERT ARTS, JOHEAS ACRES
RESERVE PREMIER BREEDER OF BREED: TRACEY JONES - MOSS-RIDGE
PREMIER SIRE OF BREED: LEGENDAIRY RHS RHEMBRANDT - TRACEY JONES
TOTAL PERFORMER: SGCH PRAIRIE-THYME TR PIPER - LAKAYLA VINCENT
HIGH 305 MILK: GCH JOHEAS-ACRES POKER FACE 18*M - GEERT ARTS
HIGH 305 FAT: GCH JOHEAS-ACRES POKER FACE 18*M - GEERT ARTS

HIGH LIFETIME MILK: GCH JOHEAS-ACRES POKER FACE 18*M - GEERT ARTS
HIGH LIFETIME FAT: GCH JOHEAS-ACRES POKER FACE 18*M - GEERT ARTS

CLASS PLACINGS:

Junior Kids:
1. Taylor Ridge Fusion Ivory - Katherine Taylor
2. Moorse-G PG Willow - Brooke Moorse
3. Kori-Brook Fawkes Orchid - Lennie Rae Vangorder
4. Kori-Brook Rhonan Valkyrie - Lennie Rae Vangorder
5. O' Kidd Cole Idessa - Paige Warren

Intermediate Kids:
1. Taylor Ridge Fusion Lexi - Katherine Taylor
2. Moss-Ridge Bismarck Jazmine - Tracey Jones
3. Woods River FR Martini on Ice - Carolyn Perkins
4. Look-Over's Curly Rose - Blair McCloskey
5. Heatwave Pasadena - Noah Johnson

Senior Kids:
1. Prairie Ridge RGNR Aphelion - Lakayla Vincent
2. Prairie Ridge RH Phishy - Lakayla Vincent
3. Prairie Ridge RH Parody -Lakayla Vincent
4. Heatwave KM Jenny - Noah Johnson
5. Look-Over's RM Lady Gaga - Blair McCloskey

Junior Yearlings:
1. TKori-Brook Rhon Velvet - lennie Rae Vangorder
2. Nestor Acres AR Cotton Ball - Carolyn Perkins

Senior Yearlings:
1. Spinning Spider S Cassiopeia - Cullen Owen
2. Heatwave KM 7 Summers - Noah Johnson
3. Gladdie Acres Cal Jiana - Tracey Jones
4. Kori-Brook Ante Up - Lennie Rae Vangorder
5. Heatwave KM After Party - Noah Johnson

Best 3 Junior Does
1.Prairie Ridge
2. Heatwave
3. Look-Over's
4. Taylor Ridge Farm
5. Moorse-G

Junior Get of Sire
1. KBARC KLE Malachite - Noah Johnson
2. Quality-Crest Cowboy MAverick - Blair McCloskey
3. Rowe's Time Fusion - Katherine Taylor

Milking Yearlings:
1. Moss-Ridge Cal's J-Vanna - Tracey Jones
2. Joheas-Acres LL Debutante - Gert Arts
3. Taylor Ridge Chile - Katherine Taylor
4. Moss-Ridge Cal's Jury - Tracey Jones
5. Kritter Kountry Frazer Dazel - Kalvin Abrams

2 Year Olds:
1. Heatwave KO Diamond Dazzle - Noah Johnson
2. Joheas-Acres CE Piquet - Geert Arts
3. Terra Calda MRJ Kist by Mist - Dylan Walden
4. Moss-Ridge Rhem's Jonelle - Lakayla Vincent
5. Moss-Ridge Rhem's Jonet - Tracey Jones

3 Year Olds:
1. Joheas-Acres HK Dice - Geert Arts
2. Gladdie Acres Rhem's Josie - Miranda Mathae
3. Taylor Ridge Renoir Argentina - Katherine Taylor
4. Ol'Kidd Cole Houston - Paige Warren
5. Heatwave Lady Crystal Chaos - Noah Johnson

4 Year Olds:
1. Moss-Ridge Rhem's Jacardi - Tracey Jones
2. Joheas-Acres High Roller 18*M - Geert Arts
3. Kiddlydivy Ra's Sheba - Faith Shultz
4. Happy Thought Farm Lil Valley - Susan Frank
5. Kritter Kountry DM Abbie - Kalvin Abrams

5-6 Year Olds:
1. GCH Joheas-Acres Poker Face 1*M - Geert Arts
2. KBarC LR Jadeite L - Noah Johnson
3. GCH Quality Crest Cowboy Maggie - Harmody Alpines
4. Blue Blanket Farms KBCF Dawn - Noah Johnson
5. SGCH Prairie Thyme TR Piper - Lakayla Vincent


Aged Does:
1. Kritter Kountry B Alexis - Kalvin Abrams
2. GCH Joheas-Acres Ante up 17*M - Geert Arts
3. GCH Harmody Rainero Butterfly Kiss - Harmody Alpines
 

Dairy Herd:
1. Joheas Acres
2. Heatwave
3. Moss Ridge
4. Happy Thought Farm

Best 3 Senior Does:
1.Joheas-Acres
2. Moss Ridge
3. Heatwave
4. Happy Thought Farm

Senior Get of Sire:
1. Legendairy RHS Rhembrandt - Tracey Jones

Produce of Dam:
1. The Tweedy's Luna - Petrina Buchheit
2. Joheas-Acres Hit Me 17*M - Geert Arts
3. CH KBarC ZB Enamel - Noah Johnson
4. GCH Happy Thought Farm Lovely Lil - Susan Frank

Dam & Daughter:
1. KBARC LR Jadeite - Noah Johnson
2. Moss-Ridge Jag's Jori - Lilly Reininghaus
 

Home About Us Officers Specialty Program All American Bell Ringer Program
National Show Raffle Breeders Listings ADGA Top Ten
 

Page last updated on 12/27/2022

Webhosting provided by Khimaira Webhosting Solutions
All information on this website National Toggenburg Club 2020-23
Website design Sunflower Website Design